3 تیر 1403 06:10

معرفی شهر

حنای سمیرم یک شهر از مجموع ۴ شهر شهرسستان سمیرم است که در فاصله ۲۸ کیلومتری مرکز شهرستان سمیرم واقع شده است. 

آب و هوا

شهر حنا با قرار گرفتن در ارتفاع ۲۲۹۰ متر از سطح دریا و برخورداری از آب و هوای سرد و خشک کوهستانی مقرگاه پرورش گیاهان متنوع داروئی، سیب گلگونه درختی، محصولات زراعی و محصولات دامی است. 

چگونگی تشکیل شهر

مردم حنا از قدیم الایام در ۵ کیلومتری جنوب غربی حنای کنونی که سهران نامیده میشد زندگی می کردند ولی بر اثر حمله دشمنان به کهکیلویه و بویراحمد و مرودشت متواری شدند اما پس از مدتی با رشد جمعیت حنا، ساکنین این منطقه اقدام به احداث ساختمانهای جدید در حنا می کنند و به این ترتیب شهر حنا را توسعه میدهند. مساحت کل شهر حنا بر طبق بررسی های سال ۱۳۸۵ حدود هفت ممیز صد و سی و یک هکتار با جمعیت تقریبیی ۵۷۲۰ نفر می باشد.

جاذبه گردشگری

 از جمله جاذبه های گردشگری تفریحی مذهبی شهر حنا میتوان به امامزاده بی بی نازبانو ع، قدمگاه حضرت ابولفضل ع، اشاره کرد. همچنان که واضح است قلعه سنگی، تل فرج اله، قلعه تگی، قلعه نو، و قلعه گنده در زمره آثار باستانی شهر حنا است. 

 از جاذبه های گردشگری شهر حنا سد حنا است که با مساحت ۵۲۰ تا ۸۹۰ هکتار در فاصله ۳۰ کیلومتری مرکز سمیرم قرار دارد. این سد با ظرفیت ۵۰ میلیون متر مکعب و توان پرورش هفت گونه ماهی استخوانی بومی و ۲ گونه ماهی پرورشی هر ساله سهمی از تولید شیلات شهرستان سمیرم را به خود اختصاص داده است. از دیگر جاذبه های گردشگری شهر حنا منطقه شکار ممنوع شهر حنا است که با قرار داشتن در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی سمیرم و بهره گیری از دو گونه اکوسیستم آبی و کوهستانی توان پرورش و نگهداری حیوانات و پروندگان را دارد .

مردم

روحیه بیشتر مردم شهر حنا با کشاورزی و دامداری عجین است و بیست درصد مردم شهر حنا نیز در بخش صنعت، خدمات و ساختمان سازی مشغول اند. 

صنایع دستی

ره آورد صنایع دستی این منطقه قالی بافی است که با فعال بودن ۲۰۰ دستگاه قالی توانسته است به طور متوسط با تولید ۱۴۰۰ مترمربع قالی در هر سال نقشی موثر در اقتصاد شهر حنا و اطراف حنا داشته باشد.

روستاها

 از روستاهای شهر حنا میتوان به گرموک، قلعه مختارخان، روستای قلعه سنگی، روستای گل افشان، روستای قبرکیخا، مزرعه شیخ علی، ضرغام آباد، هست، و چشمه خونی اشاره کرد. روستاهای شهر حنا بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ و هنر شهر حنا را تشکیل میدهند و همگی به شغل کشاورزی و دامداری و شغل های دیگر مشغول اند.